Tatilde neler yapmalıyız,tatilimizi nasıl değerlendirmeliyiz?

     Öncelikle tatil dinlenmemiz için verilmiştir.Dinlenmiş ve zinde bir kafayla yeni bir öğretim yılına başlamalıyız.Ancak üzülerek söylemek zorundayım.Tembel tembel oturarak da başarılı olmamız mümkün değil.Çalışmak zorundayız.Peki ne yapacağız?

    Mutlaka ama mutlaka seviyenize uygun hikaye kitapları okuyun.Eğlenceli tatil kitapları alın ve oradaki etkinlikleri yapın.Test kitapları alın ve çözün.Su doku gibi zeka geliştiren bulmacalar çözün.Bol bol oyunlar oynayın.Müzik  dinleyin ve söyleyin.Söylerken sesinizin kaydını alın ve dinleyin.Resim yapın.Evde yapabileceğiniz işlere yardım edin,bazı şeyleri kendiniz yapmaya çalışın.Tabi nasıl yapıldığını öğrendikten sonra kendiniz yapmayı deneyin.Sabah kalktığınızda günaydın,gece yatarken iyi geceler demeyi unutmayın.Bir iyilik yapıldığında teşekkür ederim,size yemek yapana eline sağlık gibi,lütfen gibi nezaket cümlelerini gün içinde mutlaka kullanın.Güler yüzle selam verin,merhaba deyin.Ailenizle vakit geçirin.Anne babanız sizi bol bol gezdirsin.Sanatsal veya sportif kurslara gidebilirsiniz.Tatil dönüşü dinlenmiş olarak okula başlayalım.

TÜRKÇE VE MATEMATİKTE EKSİKLERİMİZ VARSA TAMAMLAYALIM

TÜRKÇE

1.Hecelemeden,noktalama işaretlerine uygun olarak okuyabilmelisin.

2.Yazarken harflerin boylarını eşit,harfler arasında boşluk bırakmadan,kelimeler arasında uygun boşluk bırakarak düzenli ve güzel yazmalısın.Satır sonuna sığmayan kelimeyi uygun şekilde kısa çizgi ile ayırabilmelisin.

3.Zıt anlamlı,eş anlamlı, eş sesli kelimeleri tanımalı,özel adaların yazılışlarını bilmelisin.Cümle sonuna gelecek noktalama işaretlerini bilmelisin.

MATEMATİK

1.Ritmik saymayı mutlaka bilmeliyiz.Özellikle 2,3,4,5 ve 10 ar ileri ve geri saymalar.

2.Çarpım tablosunu(2,3,4,5 ve 10) mutlaka bilmeliyiz.Çarpım tablosunu ilk öğrenirken parmağınızla sayabilirsiniz.İlerledikçe parmağa gerek kalmaz.

3.Öncelikle 20 içerisinde sonra 100 içerisinde zihinden toplama ve çıkarma yapabilmelisiniz.Zihinden hesaplarken parmaklarınızı kullanabilirsiniz.Hesaplama yaparken somut nesneler kullanın.Elma,yumurta,para,balon gibi.

4.Yazılı toplamada elde kavramını,çıkarmada ise onluk bozma kavramını bilmelisiniz.

 Yukarıdaki Türkçe ve matematik konularında eksiğiniz varsa tatilde çalışarak, tamamlayınız.Ben hepinize güveniyorum.Siz de kendinize güvenin,sorumluluk almaktan korkmayın.Mücadeleyi bırakmayın.Hepinize iyi tatiller.