Üye Ol

Ücretsiz bir soru sormak için şimdi kayıt olun!

Oturum aç

Bir soru sormak için şimdi giriş yapın.

Forgot Password

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Sorry, you do not have a permission to ask a question, Soru sormak için giriş yapmalısınız..

Sorry, you do not have a permission to add a post.

lgs de iptal soru var mı?

lgs de iptal soru var mı? 1 Haziran’da gerçekleşen Lise Giriş Sınavı (LGS) sonra soru kitapçığı ve cevapları yayınlanmıştı. Soruların yayınlanmasının ardından fen bilgisi testinde 9. ve 12. sorunun cevabının hatalı olduğu tartışılmaya başladı

1 Haziran’da yapılan Lise Giriş Sınavı (LGS) sonrası soru ve cevap anahtarları MEB resmi sitesinden kamuoyuna paylaşılmıştı. Ancak fen bilgisi testi A kitapçığı 9. sorunun hatalı olduğu tartışılıyor. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Fen Bilimleri testinde yer alan 2 soru ile ilgili olarak kamuoyunda tartışmalar başladığı belirtildi.

Kitapçık C, aileler B şıkkı diyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı kitapçığa göre cevap C şıkkı, ama aileler B şıkkının da doğru olduğunu ifade ediyor.

9. Soru ile ilgili

Öğrencilerin ve eğitimcilerin bir kısmının LGS Fen Bilimleri A Kitapçığı’nda yer alan 9. ve 12. soruların hatalı olduğunu öne sürdükleri dile getirilen önergede, eğitim uzmanlarına göre 9. sorunun cevabının B şıkkı olması gerektiğinin ifade edildiği aktarılırken, ancak MEB internet sitesinde doğru cevabın ise C şıkkı olarak verildiği belirtildi.

Soru önergesinde yine eğitim uzmanlarına göre LGS Fen Bilimleri A Kitapçığı’nda yer alan 12. soruyu öğrencilerin çözebilmeleri için elektroskobun çalışma prensiplerini bilmesi gerektiği aktarıldı ve ancak buna karşın MEB kazanımlarında elektroskobun çalışma prensibine girilmez denilmekte olduğu vurgulandı. Dolayısı ile 12. sorunun içeriğinin kazanım dışı kalmakta olduğu belirtildi.

Uzmanlar A ve B şıkkınında doğru kabul edilme diyor

Öğretmenler, sınavda sorulan sorunun MEB müfredatına ve Milli Eğitim’in EBA sistemindeki anlatımlarına göre B ve C şıkkının da doğru kabul edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

MEB’in duyurusuna göre LGS sonuçları 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanacak.