Üye Ol

Ücretsiz bir soru sormak için şimdi kayıt olun!

Oturum aç

Bir soru sormak için şimdi giriş yapın.

Forgot Password

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Sorry, you do not have a permission to ask a question, Soru sormak için giriş yapmalısınız..

Sorry, you do not have a permission to add a post.

lisede 6 zayıfı olan geçer mi? 2019

lisede 6 zayıfı olan geçer mi? 2019 : Bildiğiniz üzere Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı bir tv programında; sınıf geçme yönetmeliğinin gözden geçirildiğini belirterek, “Yani ben ortalamayı tutturdum ve dolayısıyla geçiyorum gibi bir kolaylığı bundan sonra çok fazla gündemde tutmamak istiyoruz” dedi. 

Bakan Selçuk, özetle şöyle dedi: “Temelde sınıf geçmek eğer çok kolay olursa, dört işlem bilmeden lise bitirilebilir. Böylelikle giderek ülkenin öğretimsel düzeyi düşmeye başlar. Üniversite sınavlarında da yapılan net sayıları azalır. Bir öğrenci belirli derslerden yüksek not alarak, hiç öğrenmediği derslerden geçiyorsa, diyelim ki 6 tane zayıfı var ve geçiyorsa, bunu problem olarak görmememiz bir problem. Çocukların derslerini belli bir düzeyde öğrenene kadar onlarla muhatap olması lazım. Yani ben ortalamamamı tutturdum ve dolayısıyla geçiyorum gibi bir kolaylığı bundan sonra çok fazla gündemde tutmamak istiyoruz. Bunun çalışmalarını yapıyoruz. Öğrenci sınıfta kafasını sıranın üstüne koysa ve ‘Ben zaten geçeceğim, öğretmenim sen işine bak’ derse. Biz öğretmenin sınıftaki gücünü, itibarını da dikkate almak zorundayız. 

Bakanın açıklamaları bu şekilde. Ancak yönetmelikte bu yıl için değişen bir şey yok. Çok büyük bir olasılıkla önümüzdeki 2019-2020 eğitim öğretim yılında 6. zayıfı olana öğrenci ortalama ile sınıfı geçmeyecek.

Peki şu anki yönetmelikte lisede 6 zayıfı olana öğrenci geçiyor mu?

Öğrencini yıl sonu ortalaması 50 ve üzerinde ise 6’dan fazla zayıf dersten de sınıf geçiyor. Yıl sonu ortalaması 50’nin altında ise altı zayıfla sınıfta kalabiliyor.

Madde şöyle: Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer. Yılsonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Yorum: Kaç dersinin zayıf olduğu önemli değil, yıl sonu ortalaman 50 veya üzerinde ise doğrudan sınıf geçiyorsun. Ancak baraj ders zayıf ise o dersi sorumlu geçiyorsun.

Peki 6. zayıfla sınıfta kalınabilir mi? 6. zayıf muhabbeti nedir?

Yönetmelikteki madde şöyle: Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

Yorum: Yani yıl sonu ortalaman 50’den düşük ise 3 zayıfa kadar sorumlu geçebilirsin. Örneğin yıl sonu ortalaman 50 den düşük 4 zayıfın var. Sınıf tekrarı yaparsın. Alt sınıflarda dahil toplam 6 zayıfın olursa sınıf tekrarı edersin. Ancak koşul ne? Yıl sonu başarı puanın 50′ nin altında olması.

Yönetmeliğe Uygun Hesaplama yapabilirsiniz

Link: https://www.sorubak.com/liseybp.php