Üye Ol

Ücretsiz bir soru sormak için şimdi kayıt olun!

Oturum aç

Bir soru sormak için şimdi giriş yapın.

Forgot Password

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.


Sorry, you do not have a permission to ask a question, Soru sormak için giriş yapmalısınız..

Sorry, you do not have a permission to add a post.

Lisede kaç dersten sorumlu geçilir?

Lisede kaç dersten sorumlu geçilir? Sorumlu geçme nedir? 4 zayıfla sorumlu geçilir mi?

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla; Tüm derslerden başarılı isen , başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.

Kaç dersten sorumlu geçebilirsin? Sorumluluktan nasıl kurtulursun?

Bir kere şunu kesin biliyoruz. Baraj dersi mutlak suretle yıl sonu ortalama ile geçemiyoruz. Baraj dersin zayıf ise kesinlikle sorumlu alacaksın.

 Sınıfı doğrudan geçemiyorsan bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olan öğrenciler sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder. Nakil ve geçişler nedeniyle ortaya çıkan sorumlu dersler bu sayıya dâhil edilmez.

Buraya dikkat: Doğrudan sınıf geçemiyorsan 3 zayıfa kadar sorumlu olarak geçebiliyorsun. Burada aslında aynı zamanda yıl sonu ortalaman da 50 nin altındadır. Örneğin 4 dersle sınıf tekrar edersin.

Amma velakin yıl sonu ortalaman 50 ve üzerinde ise işte o zaman işler değişir. Baraj ders hariç tüm dersleri yıl sonu ortalama ile geçebilirsin. Üstelik baraj ders hariç sorumlu olmadan

Ne zaman yapılıyor bu sorumluluk sınavları?

Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ile son iki haftası içerisinde iki alan öğretmeni, bulunmaması hâlinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen tarafından yapılır.

12. sınıf öğrencisi sorumluluk sınavına kalırsa ne olur?

Eğitim ve öğretim yılı başında yapılan sorumluluk sınavı sonunda tek dersten başarısızlığı bulunan son sınıf öğrencileri için aynı usulle takip eden hafta içinde bir sınav daha yapılır.