Üye Ol

Oturum aç

Forgot Password

Şifreni mi unuttun? Lütfen e-mail adresinizi giriniz. Bir bağlantı alacaksınız ve e-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturacaksınız.

Sorry, you do not have a permission to ask a question, Soru sormak için giriş yapmalısınız..

Sorry, you do not have a permission to add a post.

Bir sorun mu var?

Sorunu Sor Cevabını Al!
Bilgi sahibi olan insanları, ihtiyacı olan insanlara bağlamak, insanları farklı bakış açılarıyla bir araya getirmek, böylece birbirlerini daha iyi anlamaları ve herkesi bilgilerini paylaşmalarına yetki vermek istiyoruz.

özel üniversiteye giden birinin dersleri iyi oldu mu normal

 • 1

Ozel. Unuversiteye giden birinin dersleri iyi oldumu normal devlet unuversitesine gidebilirmi

1 Cevap

 1. Okuduğunuz bölüme ya da benzeri bir programa başka bir üniversitede devam edebilirsiniz. Buna da kuramlar arası yatay geçiş deniyor.  Bunun için de istenen not ortalamasını tutturmanız.

  Kurumlar arası yani üniversiteler arası  yatay geçiş yapabilmek için kayıtlı olduğunuz programdaki not ortalamanızın 100 üzerinden en az 60 olması gerekir.

  Özel Üniversitelerden Devlet Üniversitesine Yatay Geçiş Yapılabilir mi?

  → Vakıf (özel) üniversitelerden devlet üniversitelerine ya da devlet üniversitelerinden vakıf üniversitelere yatay geçiş yapabilirsiniz. Bazı vakıf üniversiteleri yatay geçişi önlemek için öğrenci transkriptlerini yatay geçiş sonrasına bırakabilmektedir.

  MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANIYLA GEÇİŞ YAPABİLİR MİYİM?

  Not ortalamasının yanı sıra taban puan ile de geçiş yapabilirsiniz. Burada da kural programlar arası geçişte olduğu gibi geçmek istediğiniz üniversitede bu bölüme en son giden öğrencinin taban puanına eşit ya da ondan yüksek taban puanına sahip olmak. Ancak burada unutmamanız gereken nokta şu. Kurumlar arası yatay geçişte başvuru yapanların yerleştirilmesi önce not ortalamasına göre yapılacak. Sonra boş kontenjan kalırsa taban puanla yerleştirme olacak. Yani not ortalaması daha önemli.

  • 0